امروزه در صنعت از ابزار آلات گوناگونی استفاده می شود که در قبال این استفاده ها، انتظاراتی نیز از سوی مصرف کنندگان وجود دارد. یکی از این ابزار، میکسر استیل است. زمانی که یک مصرف کننده صنعتی به منظور راه اندازی یک خط تولید اقدام به خرید میکسر می کند، عوامل بسیاری را در نظر می گیرد. یکی از انتظارات خریدار، به طور عمده دوام میکسر مورد نظر است. در رابطه با میزان دوام یک میکسر یا هر وسیله دیگری، همه چیز به دو موضوع وابسته است: کیفیت تولیدی و نحوه مصرف.

واضح است که کیفیت تولیدی به معنای متریال و شیوه ای است که برای ساخت در نظر گرفته می شود. اما در رابطه با نحوه مصرف همه چیز به خود مصرف کننده یا خریدار مرتبط است.  در این بخش ما قصد داریم به بررسی ویژگی هایی بپردازیم که یک استیل با دوام را ارائه می دهد.

میکسر استیل و عوامل موثر بر دوام آن

همانطور که اشاره شد در وهله اول وقتی صحبت از دوام می شود، ما با تولید کنندگان طرف هستیم. به این معنا که باید بررسی شود که از چه متریال یا چه شیوه ای برای ساخت میکسر استفاده می شود. به طور مثال رایج ترین میکسر از نوع استیل که وجود دارد، با نام میکسر استنلس استیل 304 شناخته می شود. اطلاق عدد 304 به این میکسر، بیانگر ویژگی هایی است که می تواند دوام این دستگاه را شرح دهد.

میکسر 304 با نام میکسر 18-8 نیز شناخته می شود. اما به راستی این اعداد چه ارتباطی با دوام میکسر دارند؟!

ارتباط اساسی اعدادی از قبیل 303، 304، 305 و غیره به معنای اشاره به آلیاژ دقیق میکسر مورد نظر است. همانند مثال قبل وقتی می گوییم فلان میکسر 18-8 است، در حال سخن گفتن از میزان کربن و کروم استفاده شده در بدنه و ساختار میکسر هستیم. با این حساب وقتی از دوام سخن می گوییم، با ماجراهایی از قبیل میزان آسیب پذیری های میکسر طرف هستیم. جوش پذیری و مقاومت در برابر خوردگی، از جمله معیارهایی است ک میزان آسیب پذیری و دوام یک میکسر یا یک آلیاژ استیل را تعیین می کند.

هرچه مقدار کربن در ساختار یک میکسر استیل پایین تر باشد، احتمال ته نشین شدن کروم در آلیاژ این نوع از فلز کمتر خواهد بود. در نتیجه جوش پذیری نیز کاهش خواهد یافت. کاهش جوش پذیری در کنار افزایش مقاومت در برابر خوردگی، از جمله موارد مرتبط با دوام میکسرها محسوب می شود.

خاصیت نگیر بودن به منزله تایید دوام میکسر

یک اصلاح وجود دارد که با نام استیل نگیر، به ساختار بدنه میکسر اطلاق داده می شود. این اصطلاح به خصوص در آلیاژ های 304 و 304L دارای شهرت بسیاری است. برخی به دلیل عدم آشنایی لازم با این اصطلاح، این ویژگی را مرتبط با میزان دوام میکسرها نمی دانند.

استیل نگیر، استیلی است که خواص مغناطیسی ندارد. در واقع نداشتن چنین خواصی، در ساختار آستنیتی این نوع از استیل نهفته است. آستنیت به عنوان یک ویژگی مهم در فازهای درونی ساختار آهن است که در آهن هایی که بدون هیچگونه آلیاژ اضافه در محدوده دمای 910 تا 1400 سانتی گراد قرار می گیرند، مشاهده می شود.

با این حساب اگر به دنبال یک میکسر استیل با دوام هستید باید میکسری را انتخاب کنید از خاصیت آستنیت پیروی کند و در واقع عنصر آستنیت در آن موجود باشد.

دوام میکسرهای استیل مبتنی بر شرایطی غیر از نحوه تولید

تا اینجا تمام مطالبی که گفتیم به بحث تولید و آلیاژهای مرتبط با استیل قابل بررسی است. به این معنا تا اینجا اگر همه چیز خوب پیش رفته باشد، شما از یک تولید کننده مناسب خرید کرده اید. اما بحث دوام در میکسر تنها به شیوه تولید منحصر نمی شود.

نحوه استفاده و شیوه نگهداری مصرف کننده، نقش ویژه ای در میزان دوام یک میکسر یا هر ابزار دیگری دارد. به این معنا اگر شما میکسری خریداری کردید که با علم به ویژگی های خاص در اختیارتان قرار گرفته است، و این میکسر بنا به دلایلی خراب شد، ابتدا بد نیست به شیوه مصرف خود نیز نگاهی بیندازید. به طور مثال استفاده از مواد الکلی یا موادی که دارای خاصیت های خورندگی شدید هستند، به سادگی می تواند بدنه میکسر را در چندین بار مصرف عمده، دچار آسیب کند.

بنابراین باید بخش دوم و مهم مرتبط با دوام در میکسرهای استیل را مرتبط با شیوه مصرف دانست.  همچنین اگر در صورت هربار مصرف از میکسر، آن را تمیز نمی کنید یا در محیطی خوب از آن نگهداری نکنید، حتی اگر ماده اولیه مخلوط شده در میکسر استیل خورنده نباشد، به مرور به کیفیت پره ها، جداره ها و اتصالات داخلی آن آسیب خواهد زد. تنوع در استفاده از مواد اولیه گوناگون در زمان های پشت سر هم، در دماهای بالا نیز می تواند از میزان دوام میکسرهای استیل بکاهد.

در نتیجه….

هنگامی که صحبت از ویژگی های میکسر با دوام می شود، به طور مطلق با خصوصیاتی طرف نیستیم که در هنگام تولید در نظر گرفته می شود. بدون شک مرحله تولید میکسرها و متریال یا آلیاژی که برای ساخت میکسر استفاده می شود، خیلی بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید مهم است. اما به این معنا نیست که در نهایت با یک میکسر آسیب ناپذیر طرف خواهید بود. نکته دیگری که حائز اهمیت است، پذیرفتن این امر است که هر ابزاری دارای میزان مشخصی از اصطحلاک است. با این حساب وقتی صحبت از دوام می شود، باید ویژگی هایی را در نظر بگیرید که از قانون اصطحلاک نیز تبعیت می کنند.

در آخر برای اطلاع بیشتر و همچنین خرید میکسر استیل با دوام با توجه به آنچه اشاره شد، تنها کافی است در شویا صنعت با ما در ارتباط باشید. کیفیت ساخت، بیانگر میزان دوام محصولات ماست.

امتیاز دهید