ترکیب و اختلاط انواع پودر در صنایع و فرآیندهای تولید، دارای گستره وسیع است که نیاز به ابزارهای گوناگون را مطرح می کند. میکسر پودر افقی یا ریبون بلندر یکی این از ابزارها محسوب می شود.

در واقع بر اساس صنایع و مواد تولیدی که شامل انواع بتن و چسب های پودری، انواع مواد شیمیایی مانند اسید و نمک، انواع کود و صنایع دارویی و غذایی می شود، لازم است میکسرهای مختلفی استفاده شود.

میکسر پودر عمودی، میکسر بشکه ای، میکسر وی بلندر، میکسر مدور، میکسر دبل شفت، توربو میکسر و میکسر افقی از جمله دستگاه های لازم برای مواد مذکور در صنایع ذکر شده هستند.

در این بخش سعی ما بر این است که به بررسی میکسرهای پودر افقی بپردازیم. بدون شک اطلاع و شناخت این نوع از میکسر می تواند به شما در بالا بردن ضریب تولیدتان کمک کند. باید دقت داشته باشید که اساسی ترین موضوع در تفاوت میکسرها، در ضریب دقت آن ها هفته است که در ادامه متوجه خواهید شد.

میکسر پودر افقی چیست؟

میکسرهای پودر افقی با نام ریبون بلندر نیز شناخته می شود که مصارف بسیاری را در صنایع گوناگون به خود اختصاص داده اند.

میکسر افقی دارای یک مخزن U شکل است. در این مخزن، شفتی به شکل یک تکه، تمام طول مخزن را فرا گرفته است. یک سر این شفت به گیبربکس متصل است. سر دیگر شفت در داخل بلبرینگ یا اصطلاحا یاتاقان قرار دارد.

روی شفت اصلی میکسر پودر افقی به شکلی عمودی، تعدادی شفت دیگر با قطر کمتر قرار گرفته اند. به این شفت های کم قطر در این نوع از میکسر، شفت فرعی نیز گفته می شود.

پره در میکسرهای پودر افقی به حالت کمانی با طول و شعاع مشخصی طراحی می شود. این پره ها به شکل دو به دو، دو سر پره های فرعی را به هم وصل می کنند. حاصل چنین اتصالی، تشکیل یک مارپیج برنده است.

پره های ریبون بلندر

ریبون بلندرها به طور کلی دارای دو نوع پره هستند که به طور عمومی با نام های پره های بزرگ و پره های کوچک شناخته می شوند.

پره های کوچک در ریبون بلندر در قسمت مرکزی شفت ها دقیقا در وسط شفت اصلی به هم متصل می شوند. به این پره ها، پره های داخلی نیز می گویند.

پره های بزرگ که به پره های بیرونی معروف هستند، انتهای شفت ها را به هم متصل می کنند.

ضریب دقت در میکسرهای پودر افقی

در واقع به منظور پره کشی در میکسر پودر افقی این کار به شکلی انجام می شود که در صورت چرخش شفت اصلی در جهت عقربه های ساعت، پره های بزرگ مسئولیت هدایت را بر عهده می گیرند. به این صورت که این پره ها مواد را به سمت مرکز مخزن هدایت می کنند. پره های کوچک نیز مواد را از مرکز به سمت دو سر مخزن هل خواهند دارد.

علت اصلی که می تواند بیانگر دقت خاص ریبون بلندر باشد، نحوه پره کشی در این دستگاه است.

مزایای استفاده از میکسرهای افقی

  • میکسرهای پودر افقی در حجم های مختلفی از 10 لیتر گرفته تا 1 هزار لیتر و حتی بیشتر نیز قابل ساخت هستند.
  • ضریب میکس و دقتی که میکسر پودر افقی از خود نشان می دهد بسته به کارایی که مد نظر است، بسیار بالاتر از سایر میکسرهای رایج است.
  • زمان میکسر در ریبون بلندر به نسبت کارایی و حجم میکسر، بازه ای به میران دو و نیم دقیقه تا بیست و پنج دقیقه را به خود اختصاص می دهد.
  • امکان میکس مواد با انواع مختلف دانه بندی و چگالی های متغیر در این میکسرها وجود دارد.
  • امکان استفاده از نود و پنج درصد از حجم کامل مخزن میکسر های ریبون بلندر وجود دارد.
  • این میکسرها در نوع خود، دارای راحتی در تخلیه و بارگیری هستند.
  • وجود درب و نوارهای درزگیر در زیر درب میکسر مانع از ورود سایر مواد در هنگام میکس می شود.

در نتیجه…

اگر در صنعت تولیدی خود به دنبال یک مخلوط کن با ضریب بالای دقت هستید، میکسر پودر افقی یکی از بهترین ها محسوب می شود. این نوع از میکسر، به طور کلی برای ترکیب و اختلاط مواد پودری در نظر گرفته می شود. از جمله مواد پودری رایج می توان به مواد حاصله از صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع شیمایی و غیره اشاره کرد.

باید توجه داشت که اساس کارایی و استفاده از میکسر در هر کدام از این صنایع به دقت ترکیب میکسر وابسته است. دقت ترکیب در ریبون بلندر به نوعی است که حتی می توان مواد با چگالی متغیر را در این میکسر حل کرد. در واقع مزیت اصلی این میکسر در نوع پره هایی نهفته است که سبب دقت بالای این میکسر می شود.

در آخر اگر به دنبال اطلاعات بیشتر یا خرید میکسرهای پودر افقی هستید، فقط کافی است با ما در شویا صنعت تماس بگیرید تا بهترین اطلاعات و محصولات را در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز دهید