در صنعت انواع مختلفی از دستگاه های کاربردی وجود دارد که هر کدام از آن ها برای کاری مخصوص استفاده می شوند. میکسر افقی یکی از این دسته دستگاه ها است. به میکسرهای افقی، ریبون بلندر هم می گویند. این میکسرها به میکسرهای افقی پودری نیز معروف هستند.

میکسرهای افقی به عنوان دستگاه هایی نوین، در مراکزی چون دامپروری ها، دامداری و کارخانه های بزرگ استفاده می شوند.

به طور معمول کاربرد اصلی یک میکسر در انواع مختلف را باید منحصر به فعالیت های میکس و ترکیب یا مخلوط کردن مواد اولیه دانست.

عمده مصرف میکسرها در صنعت های بزرگ است. به خصوص در بخش تولید که می توانند ظرفیت های فراوانی را در آن کارخانه یا مرکز مورد نظر ایجاد کنند.

در این بخش به بررسی میکسری مخصوص از نوع افقی خواهیم پرداخت. اگر در صنعت یا کسب و کار خود به دنبال شناخت بیشتر میکسرها هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

میکسر افقی چیست؟

وقتی صحبت از میکسر می شود، برای تعریف آن باید به مجموعه ای از ماشین آلات یا دستگاه هایی اشاره کرد که به منظور اختلاط یا ترکیب مواد اولیه استفاده می شوند. مواد اولیه را می توان در فازهای جامد با جامد، جامد با مایع و مایع با مایع در این دستگاه‌ها برای ترکیب کردن، در نظر گرفت.

میکسرهای صنعتی به منظور استفاده در صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع خوراک دام و طیور را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. یکی از انواع معروف و بسیار کاربردی در میکسرهای صنعتی، میکسر افقی نام دارد.

میکسرهای افقی دارای یک محور افقی هستند که روی این محور با روتور و تعدادی پدال یا نوار مارپیچ طراحی شده است. در اثر چرخش محور و حرکت پدال ها، مواد اولیه در میکسر از یک سمت به سمت دیگری حرکت می کنند.

در واقع فرآیند مخلوط شدن در میکسر افقی به شکل حرکت رفت و برگشت بر خلاف میکسر عمودی، بدون دخالت نیروی جاذبه صورت می گیرد.

میکسرهای افقی به طور عمده از یک مخزن نیمه استوانه ای، دو یا چند مارپیچ، محور، الکترو موتور، انتقال قدرت، شاسی و دریچه های هیدرولیک یا پنوماتیک تشکیل شده اند.

به طور معمول میکسرهای افقی در مقایسه با میکسرهای عمودی (که نوعی دیگر از میکسرهای قابل استفاده در صنعت دام طیور هستند)، دارای ظرفیت کمتری هستند. اما باید در نظر داشته باشید که میکسر افقی به نسبت میکسر عمودی، دارای کیفیت و سرعت میکس بالاتری است.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
دستگاه حفاری ژئو تکنیک یا HDS500 به همراه وینچ وایر لند

به طور کاملا مشخصی، یکی از دلایلی که میکسرهای افقی بسیار معروف به حساب می آیند، استفاده از آن ها در صنعت تولید خوراک دام و طیور است. به همین دلیل، از تین میکسر به نام میکسر مرغداری نیز استفاده می شود.

کاربرد میکسرهای افقی

همانطور که اشاره شد، میکسر افقی کاربرد ویژه ای در صنعت تولید دام و طیور دارد. اما باید بدانید که این میکسر تنها به این کاربرد محدود نمی شود.

صنایعی چون:

 • صنایع غذایی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع دارویی سازی
 • صنعت ساخت و تولید داروی گیاهی

از جمله مراکز و صنعت هایی هستند که علاوه بر مرکز تولید دام و طیور، از میکسر افقی استفاده می کنند. در حقیقت حوزه استفاده از میکسرهای افقی را می توان به طور وسیعی معرفی کرد که میکسر مرغداری تنها جزئی کوچک از آن محسوب می شود.

انواع میکسر افقی

میکسرهای افقی را با توجه به پارامترهایی می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد. معمولا با توجه به پارامترهای زیر، میکسرهای افقی طراحی شده و در صنایع مختلفی به کار گرفته می شوند:

 1. شکل مخزن – می تواند استوانه ای یا U شکل باشد.
 2. تعداد محور اصلی – تعداد محور یا روتور در میکسرهای افقی می تواند یک یا دو عدد باشد.
 3. نوع تیغه – روی محور میکسر می توان نوارهای مارپیچی ریبون را اضافه کرد.
 4. ثابت یا متحرک – این ویژگی به قابلیت جابجایی میکسر اشاره می کند.

با توجه به ویژگی هایی که گفته شد میکسرهای افقی را یاد برای استفاده خوراک دام و یا برای اختلاط مواد شمیایی پودری استفاده می کنند:

 • میکسر افقی مرغداری یا میکسر خوراک دام افقی
 • میکسر افقی پودر یا ریبون بلندر

آشنایی با دستگاه میکسر خوراک دام افقی

این میکسرهای افقی یک محفظه استوانه ای شکل افقی دارند و برای تولید خوراک دام در حجم بالا به کار می روند. این میکسرها به خصوص در دامداری های بزرگ کاربرد بیشتری داشته و موجب اتوماسیون امور می شوند.

میکسرهای خوراک دام را با نام میکسر افقی مرغداری هم می شناسند. این میکسرها می توانند یک یا دو محور داشته باشند. با این حال بیشتر آنها به صورت متحرک طراحی می شوند؛ چرا که در صنعت کشاورزی بیشتر به میکسرهایی نیاز است که حجم پایینی داشته و بتوان آنها را به تراکتورها متصل و حمل کرد.

یکی از متداول ترین میکسرهای افقی پرکاربرد در صنایع دام و طیور، میکسر افقی تک شفت پدالی است.

آشنایی با دستگاه ریبون بلندر یا میکسر پودر افقی

یکی از انواع میکسر افقی، ریبون بلندر است. ریبون بلندر در واقع یک میکسر افقی با مخزن U شکل داخلی است که برای اختلاط انواع مواد شیمیایی پودری کاربرد دارد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
دستگاه تولید ابر و اسفنج

ساختار ریبون بلندرها به گونه ای است که دو گروه نوار تیغه ای دارند که به صورت مارپیچی در هم تنیده شده و حرکت می کنند. این دو گروه را به نوارهای تیغه ای یا ریبون های داخلی و خراجی تقسیم می کنند که خلاف جهت یکدیگر شروع به چرخیدن می کنند. در نتیجه مواد پودری به خوبی با یکدیگر ترکیب خواهند شد.

دستگاه ریبون بلندر بیشتر در صنایع غذایی و دارویی، مواد شمیایی و پلاستیکی کاربرد دارد. از این میکسر افقی زمانی استفاده می کنند که قرار است دو ماده به شکل پودرهای خشک، کاملا با یکدیگر اختلاط پیدا کنند.

ریبون بلندرها را معمولا از جنس استیل می سازند تا در اثر تماس با مواد شمیایی مختلف دچار زنگ زدگی نشوند. علاوه بر این برای استفاده از دستگاه ریبون بلندر در صنایع غذایی باید این میکسر از جنس فولاد ضد زنگ و بهداشتی ساخته شده باشد.

آشنایی با ساختار انواع میکسرهای افقی

میکسرها افقی بخش های مختلفی دارند که در زمان خرید، باید به آنها توجه کنید. در ادامه با بخش های مختلف یک دستگاه میکسر از نوع افقی آشنا می شویم.

1. الکتروموتور

مهم ترین قسمت هر دستگاه میکسر، الکتروموتور است که می تواند انرژی الکتریکی یا برق را به نیروی دورانی تبدیل کرده و میکسر را به کار بیندازد. این که از چه الکتروموتوری روی میکسر استفاده شده باشد، روی توان و کیفیت دستگاه میکسر تاثیر مستقیم خواهد داشت.

2.    مخزن میکسر

مخزن همان محفظه ای است که قرار است مواد غذایی یا پودری را در آن قرار دهید. این مخزن ها به صورت یک استوانه معمولی یا به صورت U شکل طراحی می شوند.

نکته مهم برای خرید میکسر افقی توجه به ضخامت ورقه های مخزن است. علاوه بر ضخامت باید به جوش بخش های مختلف بدنه مخزن نیز توجه داشته باشید.

3.    محور میکسر افقی

یکی دیگر از بخش های دستگاه ریبون بلندر یا میکسرهای افقی دیگر، محور آن است که گشتاور تولید شده توسط الکتروموتور به این بخش منتقل می شود. به محور اصلی دستگاه معمولا شفت یا شافت هم می گویند و میکسرها را با توجه به این که یک یا دو محور داشته باشند، تک شفت یا دو شفت می نامند.

4.    پره یا پدال (ریبون)

پدال یا ریبون همان نوارهای تیغه ای هستند که به صورت منظم و با زاویه ای مشخص در دل یکدیگر تنیده می شوند. در واقع پدال ها روی شفت جوش می خورند و بیشترین سهم را در مخلوط کردن مواد غذایی و پودری بازی می کنند.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
میکسر مواد شوینده در تهران

مزایای استفاده از میکسر افقی

در رابطه با کاربردهای جزئی استفاده از میکسر های افقی باید به پایه های مستحکم آن اشاره کرد که باعث ایجاد تعادل و بالانسی خاص روی زمین می شود.

تعادل و بالانس علاوه بر جلوگیری از ایجاد لرزش و تکان های شدید در حین  میکس، سبب می شود که اختلاط مواد به درستی صورت بگیرد.

علاوه بر پایه و بدنه مستحکم، باید در نظر داشته باشید که موارد زیر نیز از جمله مواردی هستند که به کیفیت میکسر افقی افزوده است:

 • قدرت بالای میکس از لحاظ توانایی در اختلاط و سرعت
 • راندمان بالا از نظر تولیدی و ماندگاری
 • قابلیت تولید به شکل سفارشی برای مصرف کننده مخصوص
 • قابل استفاده در انواع صنایع شیمیایی و دارویی
 • قابلیت نگه داری آسان و بدون دردسرهای جانبی
 • امکان تعمیر و تعویض قطعات در صورت خرابی یا استهلاک

میکسرهای صنعتی ابزارهایی هستند که برای مخلوط کردن مواد مختلف در صنایع گوناگون استفاده می‌شوند. این میکسرها در انواع و اقسام مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که بسته به نوع ماده، دما، ویسکوزینه، ظرفیت و سرعت مورد نظر، از آنها استفاده می‌شود. برخی از رایج‌ترین انواع میکسرهای صنعتی عبارتند از: میکسر استیل، میکسر پودر، میکسر پلی اتیلن و میکسر افقی. هر کدام از این میکسرها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود هستند.

طراحی و ساخت انواع میکسر افقی و ریبون بلندر در شویا صنعت

برای کسی که در صنعت خود به دنبال ابزار کارآمد است، شناخت دستگاه های کاربردی بسیار اهمیت دارد. میکسر افقی یکی از دستگاه هایی است که با نام های مختلفی شناخته شده است. میکسرهای افقی که گاها با نام میکسر مرغداری شناخته می شوند، از جمله ماشین آلاتی محسوب می شوند که به سادگی می توانند مواد اولیه مورد نیاز یک صنعت را ترکیب یا مخوط کنند.

موارد استفاده از میکسرهای افقی آن قدر زیاد است که نه تنها در صنعت تولیدی خوراک دام و طیور، بلکه در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی کاربرد ویژه ای از خود نشان داده است. به طور کلی اگر دنبال یک میکسر با ظرفیتی معمول هستید و در قبال این ظرفیت معمول، کیفیتی بالا را جستجو می کنید، به میسکرهای افقی اعتماد کنید. میکسر افقی در مقایسه با میکسر عمودی، تنها از لحاظ ظرفیت دارای تفاوت هایی است که البته با کیفیتی بیشتر در اختلاط مواد، از میکسر عمودی پیشی گرفته است.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
نحوه استفاده صحیح و بهینه از دستگاه تولید سفره یکبار مصرف برای کاهش ضایعات و صرفه‌جویی در مواد اولیه

برای این که از کاربرد میکسر افقی در صنعت و کسب و کار خود مطمئن شوید می توانید با کارشناسان ما در شویا صنعت تماس بگیرید تا شما را با توجه به صنعتی که در آن فعالیت می کنید، راهنمایی کنند. شویا صنعت طراحی و ساخت انواع میکسرهای افقی را انجام می دهد و اگر قصد خرید یکی از این دستگاه های میکسر را دارید، کافی است با ما تماس بگیرید.

شماره تماس های مشاوره رایگان شویا صنعت: 09121828410 و 09124045180

سوالات پرتکرار:

1. میکسر افقی چیست؟

میکسر افقی یک دستگاه است که با استفاده از چرخ‌دنده‌ها و پروانه‌ها، مواد خشک و نیمه خشک را با هم مخلوط می‌کند.

2. میکسر افقی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، کشاورزی، خوراک دام و طیور و سایر صنایع که نیاز به ترکیب مواد خشک و نیمه خشک دارند، کاربرد دارد.

3. چه عواملی بر کارایی میکسر افقی تأثیر می‌گذارند؟

برخی از عوامل تأثیرگذار بر کارایی این میکسر عبارتند از: طراحی و شکل پروانه‌ها، سرعت چرخش پروانه‌ها، زمان مخلوط کردن، حجم و نسبت مواد ورودی و خروجی.

4. چگونه می‌توان مدت زمان مخلوط کردن را در میکسر افقی تعیین کرد؟

برای تعیین مدت زمان مخلوط کردن در میکسر افقی، باید به عوامل مؤثر بر همگن شدن مخلوط توجه کرد. بعضی از این عوامل عبارتند از: نوع و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد، حجم و نسبت مواد، سطح تماس پروانه‌ها با مواد، سرعت چرخش پروانه‌ها و دمای داخل حجره. به طور کلی، هر چه سطح تماس پروانه‌ها با مواد بالاتر باشد، سرعت چرخش پروانه‌ها بالاتر باشد و دمای داخل حجره پایین‌تر باشد، زمان لازم برای همگن شدن مخلوط کمتر خواهد بود.

5. چگونه می‌توان بهینه‌سازی در عملکرد میکسر افقی دست یافت؟

برای بهینه‌سازی در عملکرد، باید به نکات زیر توجه کرد:

– انتخاب میکسر افقی مناسب با نوع و مقدار مواد مورد نظر
– تنظیم سرعت چرخش پروانه‌ها بر اساس نوع و خصوصیات مواد
– تعیین زمان مخلوط کردن بر اساس نیاز به همگن شدن مخلوط
– کنترل دمای داخل حجره برای جلوگیری از افزایش دما و تغییر خصوصیات مواد
– تمیز کردن و نگهداری مناسب از میکسر افقی برای جلوگیری از خوردگی، سایش و آلودگی

5/5 - (13 امتیاز)