میکسر مخزن بسته به این که از چه نوع مخزنی استفاده می کنید می تواند دارای انواع مختلفی باشد. از آن جایی که عمده ترین مخازن رایج در بازار از جنس استنلس استیل و پلی اتلین هستند، عمده ترین جنس میکسرهای نصب شده روی مخازن نیز از همین جنس ها ساخته می شود.

البته باید یک موضوعی که گاها به صورت اشتباه برای افراد توجیه شده است را در نظر بگیرید. این موضوع به این اشاره می کند که در میکسر پلی اتلین یا میکسر استیل، ساختار خود میکسر نیز از جنس پلی اتیلن یا استیل است. در واقع این موضوع در رابطه با ساختار بدنه می تواند درست باشد اما در رابطه با ساختار موتور و گیربکس ماجرا متفاوت است.

به زبان ساده، گاها عبارت میکسر به کل ساختار مخلوط کن اشاره دارد و در برخی مواقع نیز به الکترو موتور نصب شده روی مخزن.

در این بخش ما به منظور ابهام زدایی به بررسی دقیق میکسرهای مخزن یا همان الکترو موتور خواهیم پرداخت.

میکسر مخزن دقیقا چیست؟!

بر فرض این که میکسرهای مخازن را همان موتور اصلی به گردش در آورنده در نظر بگیریم، میکسر مخزن همان الکتروموتور و گیربکس است. از همین رو بیایید به طور دقیق به شناخت و معرفی آن بپردازیم.

گیربکس که با نام جعبه دنده نیز شناخته می شود در تعاریف عمومی یک دستگاه مهم است که انتقال قدرت را بر عهده دارد. در واقع وقتی صحبت از یک گیربکس معمولی می کنیم، با یک دستگاه سیکلوئیدی طرف هستیم که دارای چرخ دنده ای سیکلوئیدی است و در قالب یک سیستم انتقال عمل می کند.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
با صد میلیون چیکار کنم ؟ | معرفی دو تولیدی پرسود و خلاقانه

تعبیر ساده ای که می توان برای عبارت انتقال در نظر گرفت همان توان یا نیرویی است که  از طریق یاتاقان به پره های مخلوط کن منتقل می شود. این انتقال و گردش پره ها در نهایت منجر به انجام عمل اختلاط یا ترکیب می شود.

به زبان ساده تر، اگر در یک مخزن استیل یا پلی اتیلن قصد داشته باشید موادی را با هم ترکیب کنیم، در این حالت به یک دستگاه میکسر نیاز خواهیم داشت. میکسر در حقیقت ابزاری است که از ساختاری کلی با اجزای زیر تشکیل شده است:

  • الکترو موتور
  • گیربکس یا سیستم انتقال
  • پره ها

گیربکس به عنوان بخشی از میکسر مخزن، در تقسیم بندی میزان سرعت چرخش پره، ایفای نقش می کند. در ادامه به ارتباط الکترو موتور یا گیربکس به عنوان جزئی مهم از میکسرهای مخازن خواهیم پرداخت.

ارتباط و نحوه کار الکترو موتور و گیبربکس در میکسر مخازن

وظیفه اصلی ایجاد قدرت بر عهده الکترو موتور است که در اتصال با گیربکس قرار دارد. با این حساب با توجه به قدرتی که الکترو موتور تولید می کند، گیربکس بسته به شرایط و تنظیمات، تمام قدرت یا بخشی از آن را به محورهای متصل به پره منتقل خواهد کرد.

سیستم و فرآیند خاص انتقال از موتور، گیربکس، یاتاقان غلتکی و پره، به شکلی مستقل است که می توان آن را به عنوان یک دستگاه مستقل به نام میکسر مخزن معرفی کرد.

باید توجه داشته باشید که صحبت دقیق تر و بررسی اساسی در رابطه با نحوه کار الکترو موتور و گیربکس می تواند جنبه ای تخصصی داشته باشد. از همین رو بهتر است در رابطه با میکسر مخازن به همان تعریف مستقل بودن اکتفا کنید. این تعریف به طور کلی بر این موضوع صحت دارد که عبارت میکسر می تواند به دو معنا تعبیر شود. یک: تمام مجموعه دستگاه مخلوط کن شامل میکسر و مخزن. دیگری: فقط خود دستگاه میکسر با ساختار مکانیکی و الکترونیکی بدون مخزن.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
نکات مهم خرید دستگاه تیغ و تا دستمال کاغذی

در ادامه به منظور توضیح واضح تر به چند نکته درباره گیربکس و الکترو موتور خواهیم پرداخت.

نکاتی مهم در باب میکسرهای مخازن در انواع مختلف

بسته به اینکه چه نوع مخزنی با چه ساختار و جنسی انتخاب می کنید، گیربکس ها و الکترو موتورها دارای ویژگی هایی هستند. مهم ترین ویژگی های ظاهری این دستگاه ها شامل موارد زیر است:

  • حجم کم و ساختار جمع و جور
  • دارای سرعت بالا و متناسب با کارایی
  • کم صدا و پیوسته و پایدار بودن حرکت
  • طراحی مناسب برای نصب آسان و نگهداری راحت
  • عمر بالا و قابل اعتماد

در نتیجه…

هر گاه صحبت از میکسر مخزن می شود، شما با دو تعریف یا تعبیر طرف هستید. اولین تعبیر که رایج ترین تعریف است، مجموع کامل یک میکسر با مخزن است. در واقع در این تعریف وقتی صحبت از میکسر می شود، شما با یک مخلوط کن به همراه مخزن طرف هستید.

در تعریف دوم از میکسر مخازن، شما با خود دستگاهی که وظیفه مخلوط کردن را از طریق تولید و انتقال نیرو انجام می دهد طرف هستید. این دستگاه شامل همان الکترو موتور و گیربکس است.

در واقع در تفکیک این دو تعریف ما سعی داریم این موضوع را مطرح کنیم که بسته به کارایی انواع میکسرهای موجود، می توان آن ها را بدون نصب مطلق روی یک مخزن نیز روی مخازن دیگر هم استفاده کرد.

در آخر به منظور اطلاعات بیشتر درباره انواع مخازن و میکسرهای مخازن کافی است با ما در شویا صنعت تماس برقرار کنید.

4.9/5 - (8 امتیاز)