در خط تولید مواد شوینده یکی از پر استفاده ترین دستگاه ها، میکسر مایع ظرفشویی نام دارد. این دستگاه ها برای اختلاط مواد اولیه به منظور تولید مایع ظرفشویی لازم به استفاده هستند. به طور کلی در صنعت تولید مواد شوینده از میکسرهای استیل استفاده می شود. البته بسته به فرمولاسیون خاصی که مواد شوینده ممکن است داشته باشد، استفاده از میکسر پلی اتیلن نیز رایج است. به طور مثال اگر ماده شوینده خاصیت اسیدی بالایی داشته باشید از جنس استیل استفاده نمی شود. اما در کل برای تولید مایع ظرفشویی بهترین میکسر با نام میکسر استنلس استیل شناخته می شود.

ما در این بخش قصد داریم به شناخت و بررسی پارامترهای یک میکسر برای استفاده در صنعت تولید مواد شوینده از جمله مایع ظرفشویی بپردازیم. برای آشنایی با چنین دستگاه مهم و فرآیندی که انجام می دهد تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

میکسر مایع ظرفشویی مناسب برای خط تولید

همانطور که می دانید پس از مخزن ذخیره آب، میکسر یکی از دستگاهی است که باید در خط تولید مواد شوینده وجود داشته باشد. در واقع میکسرها را باید عامل اصلی و مهم ترین ابزار برای تولید مواد شوینده تلقی کرد. دلیل  این از حجم اهمیت این دستگاه این است که بدون استفاده از آن، امکان همگن سازی و ترکیب مواد اولیه وجود نخواهد داشت.

در تهیه مایع ظرفشویی نیز میکسر به عنوان یک دستگاه مخلوط کن است که بین مخزن آب و پر کن قرار دارد. به معنای ساده وقتی صحبت از میکسر مایع ظرفشویی می شود، پر کن نیز در رابطه با آن معنا می یابد. اگر نمی دانید لازم است یادآوری کنیم که پر کن ها دستگاه هایی هستند که پس از ترکیب و اختلاط مواد اولیه، ماده به دست آمده را از مخزن میکسر به مخزن نهایی یا ظروف نهایی منتقل می کنند.

اما در رابطه با میکسر باید گفت این دستگاه ها از نوعی موتور گیبرکسی مخصوص ساخته شده اند که مواد را با خاصیت ویسکوزیته بالایی ترکیب می کند. در حالت کلی میکسر مایع ظرفشویی برای مایعات دیگری چون شامپو و سایر شوینده مایع نیز مناسب است.

ظرفیت کلی میکسرهای تولید مواد شوینده، به شکل مفید برابر با 2 هزار لیتر است که البته این مقدار بسته به سفارشات مصرف کننده می تواند تغییر کند. اما به طور نرمال حجم را در همان مقدار 2 هزار لیتر در نظر می گیرند.

نکاتی دقیق تر در رابطه با میکسرهای مایع ظرفشویی

میکسر مایع ظرفشویی همانند سایر میکسرهایی که برای مواد شوینده در نظر گرفته می شود، از جنس استنلس استیل 304 ساخته می شود. مهم ترین نکته در طراحی بدنه برای مخزن این میکسرها مرتبط با نوع جوشکاری جداره های آن است. نحوه جوشکاری می تواند تاثیر زیادی در کم شدن میزان هدر رفت مواد اولیه داشته باشد.

میکسری که دارای جوشکاری نامناسب باشد و شکل استوانه ای آن در طراحی کامل بدنه حفظ نشده باشد، میکسر مناسب برای استفاده نخواهد بود. چنین میکسری به راحتی موجب هدر رفت مواد اولیه و مانع از حل شدن کامل آن ها می شود.

محدب بودن سطح پایینی کف میکسر نیز یکی از مواری است که باید در طراحی بدنه میکسر مایع ظرفشویی و سایر مایعات شوینده رعایت شود. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که به کامل خالی شدن مواد کمک می کند.

پر کن میکسرهای مایع ظرفشویی

یکی از کاربردی ترین ابزاری که در ارتباط با میکسر مواد شوینده باید در نظر گرفته شود، نوع پر کنی است که استفاده می شود. برخی بر این باور هستند که چون پر کن از یک پمپ مکنده استفاده می کند، دیگر لازم نیست بدنه کف میکسر محدب ساخته شود.

باید توجه داشته باشید که یکی از دلایل محدب ساختن بدنه کف میکسر این است که پر کن بتواند کار خود را به درستی انجام دهد. استفاده از پر کن هایی که دارای پمپ غلیظ کش قدرتمندی هستند به معنای عدم رعایت طراحی های مناسب در خط نیست. با این حساب وقتی صحبت از میکسر مایع ظرفشویی می شود، این میکسر را بسته به کارآیی های دستگاه های قبل یا بعد از آن در خط تولید مواد شوینده نسنجید. بهترین کار این است که هر دستگاه را مستقل بررسی کنید.

در آخر…

اگر به دنبال این هستید که یک خط تولید مواد شوینده ایجاد کنید، باید میکسر مایع ظرفشویی را به عنوان مهم ترین بخش خط تولید در نظر بگیرد.

 میکسرهای مخصوص مواد شوینده فرقی نمی کند که ماده نهایی مایع ظرفشویی باشد یا مایع دستشویی و شامپو، تمامی این ها از یک میکسر استیل استفاده می کنند. مگر اینکه ماده شوینده ای که تولید می کنید دارای مصارف ویژه صنعتی باشد که خصوصیت های اسیدی بالایی داشته باشد.

مهم ترین موضوع در بررسی یا خرید میکسر مایع ظرفشویی را باید در بدنه و جنس آن در نظر بگیرد. بدنه میکسری که دارای طراحی تمیز و خوبی باشید، بدنه ای است که جوشکاری و ضربه خوردگی در آن دیده نشود.

ما در شویا صنعت از جمله مجموعه هایی هستیم که برای ارائه خدمات در زمینه خرید و تولید میکسرها می توانیم بهترین محصولات را با تضمین در اختیار شما قرار دهیم. کافی است با ما در ارتباط باشید.

امتیاز دهید