میکسر افقی مرغداری یکی از مهم ترین و اساسی ترین تجهیزاتی است که در صنایع کشاورزی و دامپروری بسیار کاربرد دارد. دلیل اهمیت چنین میکسری در صنایع مذکور، وابسته به اهمیت این صنایع در تامین نیازهای غذایی جامعه است. در واقع دو صنعت کشاورزی و دامداری از جمله صنایعی هستند که به شکل مهمی در هر کشور اقدام به تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم جامعه می کنند. یکی از مهم ترین پارامترهای این دو صنعت، مدرنیزه بودن است که این امر با استفاده از انواع مختلف ماشین آلات تحقق می یابد.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی و آشنایی با میکسرهای افقی مرغداری بپردازیم. این میکسرها با توجه به اینکه نقش مهمی در مدرنیزه شدن صنایع دامپروری و کشاورزی دارند، می توانند بسیار مهم و کارآمد تلقی شوند. باید توجه داشته باشید که اساس تجهیزات مدرن، مبتنی بر افزایش راندمان صنایع است. با این حساب اطلاع از چنین ابزاری می تواند کسب و کار شما را نیز رونق ببخشد.

میکسر افقی مرغداری چیست؟

میکسرهای افقی بر خلاف میکسرهای عمودی همانطور که از نامشان پیداست، به شکل افقی طراحی و ساخته می شوند. اساس این گونه طراحی در میکسرهای مرغداری، مبتنی بر کارایی این دستگاه است. میکسر افقی دارای یک محور یا یک شفت افقی است که محل نصب در وسط مخزن به منظور کارایی بیشتر در نظر گرفته شده است.

شکل مخزن میکسرهای افقی برای صنعت مرغداری، به صورت استوانه ای یا U شکل طراحی شود. در این طراحی، شفت اصلی به صورت یک تکه در طول بدنه میکسر جاسازی می شود. یک سر محور در میکسر مرغداری با توجه به شکلی که طراحی شده است، به گیبرکس الکتروموتور وصل می شود و سمت دیگر آن در داخل بلبرینگ یا یاتاقان قرار می گیرد.

در واقع مانور اساسی میکسرهای افقی برای ایجاد عمل اختلاط، به طور کامل وابسته به شکل این میکسرها است. از همین رو، روی شفت اصلی تعدادی پدال یا نوار مارپیچ جاسازی شده است که هنگام به چرخ درآمدن محور اصلی، عمل یا فرآیند همزدن انجام می شود. باید توجه داشه باشید که میکسر افقی مرغداری دارای یک مکانیسم رفت و برگشتی است که برای مخلوط کردن مواد در نظر گرفته شده است. به همین سبب نیز از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه تر از انواع دیگر به نظر می رسد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
ایده های سرمایه گذاری | چگونه ایده های خوب را عملی کنیم؟

دستگاه ها یا میکسرهای افقی در مقایسه با انواع دیگر به خصوص میکسر عمودی، از لحاظ ظرفیت، مقدار کمی ظرفیت برای اختلاط را در اختیار دارند. اما مزیت میکسر افقی نیز در همین ظرفیت کم نهفته است. زیرا می تواند فرآیند میکس را با کیفیت، قدرت و سرعت بیشتری انجام دهد.

مزایا و کاربرد میکسرهای افقی

میکسر افقی مرغداری علاوه بر صنعت دام و طیور و کشاورزی در صنایع دیگر از جمله موارد زیر می تواند استفاده شود:

 • صنایع غذایی
 • صنایع دارو سازی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایه مرتبط با ساخت و تولید داروهای گیاهی

در حقیقت با توجه به تخصصی که کارفرمای یک کارگاه یا شرکت در نظر دارد، از میکسرهای افقی می تواند استفاده های فراوانی کند. جالب است بدانید که به سبب نوع طراحی میکسرهای افقی، این میکسرها به نسبت سایر میکسرها از جمله اشکال عمودی، دارای تعادل و بالانس بهتری نسبت به زمین هستند. چنین تعادلی می تواند در حجم های بالا، از لرزش ها و تکانه ها بکاهد که در انجام فرآیند میکس، موثر خواهد بود.

از لحاظ کیفیتی نیز می توان موارد زیر را به عنوان مزیت های تکمیلی برای میکسر افقی مرغداری در نظر گرفت:

 • قدرت بالای میکس از نظر توانایی در سرعت و اختلاط
 • قابلیت تولید به شکل سفارشی با ظرفیت های مختلف برای صنایع مختلف
 • بالا بردن راندمان تولید
 • ماندگاری بیشتر به نسبت سایر میکسرهای مرتبط با مرغداری
 • قابلیت نگهداری بدون درگیری با دردسرهای جانبی
 • امکان تعویض و تعمیر قطعات در صورت مصطحلک شدن یا خرابی

نکات پایانی

همانطور که متوجه شدید میکسر افقی یکی از مهم ترین ابزار آلاتی است که در صنایع مرتبط با کشاورزی و دامداری استفاده می شود. در واقع از این میکسرها برای اختلاط مواد غذایی دام و طیور استفاده های فراوان می توان کرد. همین طور متوجه شدید که علاوه بر کاربرد در صنعت مرتبط با مرغداری، در صنایع دیگری نیز می توان از میکسرهای افقی استفاده کرد. زیرا به سبب تعادل و ظرفیت کیفی که از خود نشان می دهند دارای مزیت های بیشتری به نسبت سایر میکسرها هستند.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
خط تولید سفره یکبار مصرف

نکته حائز اهمیت در رابطه با میکسر افقی، توانایی متمایز این میکسر در خرد کردن و مخلوط کردن مواد جامد است. چنین کارایی مرتبط به طراحی این نوع از میکسرها است که برخلاف میکسرهای عمودی، مواد را از طریق روی هم ریختن مخلوط  نمی کنند؛ بلکه با عبور از نوارها و پدال های پیچی، این امر صورت می گیرد.

در آخر اگر به دنبال اطلاعات بیشتر یا خرید میکسر افقی مرغداری برای صنعت مرغداری یا سایر صنایع هستید ما در کنار شما هستیم. شویا صنعت به عنوان تولید کننده، تعمیر و ارائه دهنده خدمات مرتبط با انواع میکسر آماده است تا صنعت شما را بهبود ببخشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره میکسر پلی اتیلن، میکسر استیل، میکسر صنعتی می توانید به صفحات مربوط مراجعه کنید.

سوالات پرتکرار:

۱. میکسر افقی مرغداری چیست و چه کاربردی دارد؟

میکسر افقی مرغداری یک دستگاه است که برای مخلوط کردن جیره‌های خشک و مرطوب برای تغذیه‌ی مرغ‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه باعث می‌شود جیره‌ها به صورت یکنواخت و همگن توزیع شوند و کیفیت غذای مرغ‌ها را افزایش دهند.

۲. چه نوع موادی را می‌توان با میکسر افقی مرغداری مخلوط کرد؟

با میکسر افقی مرغداری می‌توان جیره‌های خشک شامل ذرت، سویا، گندم، جو و … را با جیره‌های مرطوب شامل روغن، آب، شیره، و … مخلوط کرد. همچنین می‌توان افزودنی‌های غذایی شامل ویتامین، آنزیم، پروبیوتیک، آنتی‌بیوتیک و … را نیز به جیره‌ها اضافه کرد.

۳. چگونه می‌توان کارایی و عملکرد میکسر افقی مرغداری را بهینه کرد؟

برای بهینه کردن کارایی و عملکرد میکسر افقی مرغداری باید توجه داشت:

قدمی دیگر تا کارآفرینی
دستگاه تولید نایلون در منزل | معرفی ، بهره برداری و خرید

– نسبت وزن جیره‌های خشک به جیره‌های مرطوب را حفظ کنید. برای این منظور باید از ترازو یا دستگاه دزینگ استفاده کنید.

– زمان و سرعت چرخش دستگاه را به طور مناسب تنظیم کنید. بسته به نوع جیره و حجم دستگاه، زمان چرخش بین ۵ تا ۱۵ دقیقه و سرعت چرخش بین ۲۰ تا ۶۰ دور در دقیقه است.

– دستگاه را به صورت منظم تمیز و نگهداری کنید. بعد از هر بار استفاده، باقیمانده جیره را از دستگاه خارج کنید و با آب شستشو دهید. همچنین قطعات دستگاه را برای جلوگیری از خوردگی و سایش روغن کاری کنید.

۴. چه فواید و مزایای استفاده از میکسر افقی مرغداری نسبت به روش‌های دیگر مخلوط کردن جیره وجود دارد؟

فواید و مزایای استفاده از میکسر افقی مرغداری عبارتند از:

– صرفه‌جویی در زمان و هزینه. با استفاده از میکسر افقی مرغداری می‌توان در کمترین زمان ممکن جیره‌ها را به صورت یکنواخت و همگن مخلوط کرد و از هدر رفتن جیره‌ها جلوگیری کرد.

– افزایش کیفیت و بازده غذای مرغ‌ها. با استفاده از میکسر افقی مرغداری می‌توان جیره‌ها را به نحوی تنظیم کرد که حاوی تمام مواد غذایی لازم برای رشد و سلامت مرغ‌ها باشند. این باعث می‌شود مرغ‌ها بهتر تغذیه شوند و بازده تولید تخم‌مرغ و گوشت آن‌ها بالاتر برود.

– کاهش آلودگی و بیماری‌های ناشی از جیره. با استفاده از میکسر افقی مرغداری می‌توان جیره‌ها را به صورت بهداشتی و استاندارد تهیه کرد و از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در جیره جلوگیری کرد. این باعث می‌شود خطر بروز بیماری‌های عفونی و سمی در مرغ‌ها کاهش یابد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
فروش، ساخت و تعمیر دستگاه های حفاری ژئوتکنیکی

۵. چگونه می‌توان یک میکسر افقی مرغداری مناسب برای خود خریداری کرد؟

برای خریداری یک میکسر افقی مرغداری مناسب باید به عوامل زیر توجه کنید:

 • ظرفیت و ابعاد دستگاه. بسته به تعداد و نوع مرغ‌های خود، باید یک دستگاه با ظرفیت مناسب برای خود انتخاب کنید. همچنین باید فضای کافی برای نصب و حمل دستگاه را در نظر داشته باشید.
 • کیفیت و قابل اطمینان بودن دستگاه. باید یک دستگاه با کاربرد آسان، قطعات با دوام، سرو صدای کم، تعمیر و نگهداری ساده، گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب را انتخاب کنید.
 • قیمت و هزینه دستگاه. باید چنانچه قابل است، قبل از خرید دستگاه، قیمت آن را با سایر فروشنده ها و تولیدکننده ها مقایسه کنید. همچنین باید هزینه نصب، حمل، تعمیر، نگهداری، استفادۀ جیرۀ خوری، مصرف برق و سایر هزینه‌های جاریرا نیز در محاسبه قیمت دستگاه در نظر بگیرید.
 • از خرید دستگاه‌های دست دوم یا کپی بپرهیزید. این دستگاه‌ها ممکن است کیفیت پایین، عمر کوتاه و خطرات زیادی داشته باشند.
 • از خرید دستگاه‌های بدون برند یا گواهینامه استاندارد بپرهیزید. این دستگاه‌ها ممکن است مطابق با نیاز و شرایط شما نباشند و مشکلات فنی و قانونی ایجاد کنند.
 • از خرید دستگاه‌های بدون آموزش و راهنمای کاربرد بپرهیزید. این دستگاه‌ها ممکن است برای شما پیچیده و سخت باشند و باعث اشتباهات و صدمات برای شما و مرغ‌هایتان شوند.
5/5 - (10 امتیاز)