یکی از مهم ترین و اساسی ترین تجهیزاتی که در صنایع کشاورزی و دامپروری بسیار کاربرد دارد، میکسر افقی مرغداری است. دلیل اهمیت چنین میکسری در صنایع مذکور، وابسته به اهمیت این صنایع در تامین نیازهای غذایی جامعه است. در واقع دو صنعت کشاورزی و دامداری از جمله صنایعی هستند که به شکل مهمی در هر کشور اقدام به تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم جامعه می کنند. یکی از مهم ترین پارامترهای این دو صنعت، مدرنیزه بودن است که این امر با استفاده از انواع مختلف ماشین آلات تحقق می یابد.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی و آشنایی با میکسرهای افقی مرغداری بپردازیم. این میکسرها با توجه به اینکه نقش مهمی در مدرنیزه شدن صنایع دامپروری و کشاورزی دارند، می توانند بسیار مهم و کارآمد تلقی شوند. باید توجه داشته باشید که اساس تجهیزات مدرن، مبتنی بر افزایش راندمان صنایع است. با این حساب اطلاع از چنین ابزاری می تواند کسب و کار شما را نیز رونق ببخشد.

میکسر افقی مرغداری چیست؟

میکسرهای افقی بر خلاف میکسرهای عمودی همانطور که از نامشان پیداست، به شکل افقی طراحی و ساخته می شوند. اساس این گونه طراحی در میکسرهای مرغداری، مبتنی بر کارایی این دستگاه است. میکسر افقی دارای یک محور یا یک شفت افقی است که محل نصب در وسط مخزن به منظور کارایی بیشتر در نظر گرفته شده است.

شکل مخزن میکسرهای افقی برای صنعت مرغداری، به صورت استوانه ای یا U شکل طراحی شود. در این طراحی، شفت اصلی به صورت یک تکه در طول بدنه میکسر جاسازی می شود. یک سر محور در میکسر مرغداری با توجه به شکلی که طراحی شده است، به گیبرکس الکتروموتور وصل می شود و سمت دیگر آن در داخل بلبرینگ یا یاتاقان قرار می گیرد.

در واقع مانور اساسی میکسرهای افقی برای ایجاد عمل اختلاط، به طور کامل وابسته به شکل این میکسرها است. از همین رو، روی شفت اصلی تعدادی پدال یا نوار مارپیچ جاسازی شده است که هنگام به چرخ درآمدن محور اصلی، عمل یا فرآیند همزدن انجام می شود. باید توجه داشه باشید که میکسر افقی مرغداری دارای یک مکانیسم رفت و برگشتی است که برای مخلوط کردن مواد در نظر گرفته شده است. به همین سبب نیز از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه تر از انواع دیگر به نظر می رسد.

دستگاه ها یا میکسرهای افقی در مقایسه با انواع دیگر به خصوص میکسر عمودی، از لحاظ ظرفیت، مقدار کمی ظرفیت برای اختلاط را در اختیار دارند. اما مزیت میکسر افقی نیز در همین ظرفیت کم نهفته است. زیرا می تواند فرآیند میکس را با کیفیت، قدرت و سرعت بیشتری انجام دهد.

مزایا و کاربرد میکسرهای افقی

میکسر افقی مرغداری علاوه بر صنعت دام و طیور و کشاورزی در صنایع دیگر از جمله موارد زیر می تواند استفاده شود:

  • صنایع غذایی
  • صنایع دارو سازی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایه مرتبط با ساخت و تولید داروهای گیاهی

در حقیقت با توجه به تخصصی که کارفرمای یک کارگاه یا شرکت در نظر دارد، از میکسرهای افقی می تواند استفاده های فراوانی کند. جالب است بدانید که به سبب نوع طراحی میکسرهای افقی، این میکسرها به نسبت سایر میکسرها از جمله اشکال عمودی، دارای تعادل و بالانس بهتری نسبت به زمین هستند. چنین تعادلی می تواند در حجم های بالا، از لرزش ها و تکانه ها بکاهد که در انجام فرآیند میکس، موثر خواهد بود.

از لحاظ کیفیتی نیز می توان موارد زیر را به عنوان مزیت های تکمیلی برای میکسر افقی مرغداری در نظر گرفت:

  • قدرت بالای میکس از نظر توانایی در سرعت و اختلاط
  • قابلیت تولید به شکل سفارشی با ظرفیت های مختلف برای صنایع مختلف
  • بالا بردن راندمان تولید
  • ماندگاری بیشتر به نسبت سایر میکسرهای مرتبط با مرغداری
  • قابلیت نگهداری بدون درگیری با دردسرهای جانبی
  • امکان تعویض و تعمیر قطعات در صورت مصطحلک شدن یا خرابی

نکات پایانی

همانطور که متوجه شدید میکسر افقی یکی از مهم ترین ابزار آلاتی است که در صنایع مرتبط با کشاورزی و دامداری استفاده می شود. در واقع از این میکسرها برای اختلاط مواد غذایی دام و طیور استفاده های فراوان می توان کرد. همین طور متوجه شدید که علاوه بر کاربرد در صنعت مرتبط با مرغداری، در صنایع دیگری نیز می توان از میکسرهای افقی استفاده کرد. زیرا به سبب تعادل و ظرفیت کیفی که از خود نشان می دهند دارای مزیت های بیشتری به نسبت سایر میکسرها هستند.

نکته حائز اهمیت در رابطه با میکسر افقی، توانایی متمایز این میکسر در خرد کردن و مخلوط کردن مواد جامد است. چنین کارایی مرتبط به طراحی این نوع از میکسرها است که برخلاف میکسرهای عمودی، مواد را از طریق روی هم ریختن مخلوط  نمی کنند؛ بلکه با عبور از نوارها و پدال های پیچی، این امر صورت می گیرد.

در آخر اگر به دنبال اطلاعات بیشتر یا خرید میکسر افقی مرغداری برای صنعت مرغداری یا سایر صنایع هستید ما در کنار شما هستیم. شویا صنعت به عنوان تولید کننده، تعمیر و ارائه دهنده خدمات مرتبط با انواع میکسر آماده است تا صنعت شما را بهبود ببخشد.

امتیاز دهید