مواد اولیه سفره یکبار مصرف چیست؟

اگر دقت کرده باشید سفره های یکبار مصرف در انواع مختلف تولید شده و بسته به نوع جنس متفاوت از یکدیگر می باشند. از انواع سفره های یکبار مصرف که بسیار هم کاربردی و پرطرفدار در بین مصرف کنندگان می باشند می توان به: سفره یکبار مصرف شیشه ای، سفره یکبار مصرف کاغذی، سفره یکبار مصرف نایلونی و سفره یکبار مصرف مجلسی اشاره داشت. هر کدام از این سفره های یکبار مصرف در طرح و رنگبندی های متنوع و خاص تولید می گردند و مواد اولیه آنها با یکدیگر فرق می کند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با مواد اولیه سفره یکبار مصرف آشنا نماییم.

با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

برای تولید هر کدام از سفره های نام برده شده به مواد خاصی احتیاج می باشد و در مکان های مختلف کاربردی و پرتقاضا خواهد بود.

مواد اولیه سفره یکبار مصرف چیست؟

سفره های یکبار مصرف یکی از محصولات پر استفاده در بین ما ایرانی ها می باشد و به صورت های مختلف و به عنوان رومیزی، کاور و در مجالس رسمی، دوستانه و … قابل استفاده می باشند. همانطور که گفته شد سفره های یکبار مصرف در انواع مختلف تولید شده و به همین جهت هر کدام از سفره های یکبار مصرف از مواد اولیه خاصی تهیه می شوند.

مواد اولیه جنس پلاستیک، نوعی از پلیمر به نام پلی اتیلن می باشد که از نفت ساخته شده است. البته در تولید سفره یکبار مصرف از رنگ و پلی اتیلن گرانول و کربن هم استفاده شده است.

به منظور ساخت و تولید کردن سفره یکبار مصرف از 90 درصد مواد گرانول پلی اتیلن و همچنین 10 درصد کربن استفاده شده و از رنگ هم به منظور ایجاد طرح و رنگ آمیزی استفاده می گردد.

شاید بخواهید بدانید گرانول پلی اتیلن چیست؟ باید بگوییم که گرانول پلی اتیلن به موادی گفته می شود که به شکل گلوله ای هستند و می توانند در هر جنسی باشند، فقط باید از نظر ظاهری به شکل گلوله باشند.

از مزایای گرانول پلی اتیلن هم می توان به این موارد اشاره داشت:

 • در برابر ضربه مقاوم است.
 • در هوا منتشر نمی شود.
 • قیمت ارزانی دارد.
 • در برابر اکسید پایداری بالایی دارد.

البته این نکته را هم بیان کنیم که این ماده در کنار مزایای که دارد، دارای معایبی هم است. از جمله معایب گرانول پلی اتیلن می توان به: دمای ذوب پایین، اکسید و تخریب در دمای بالای 270 درجه سانتی گراد و تحت اشعه ایکس اشاره داشت.

آیا مواد اولیه با کیفیت و بی کیفیت یکسان است؟

به طور قطع که اینگونه نبوده و مواد اولیه با کیفیت و بی کیفیت با یکدیگر فرق دارند. در تولید سفره یکبار مصرف از مواد اولیه با کیفیت پایین استفاده شده است. در این تولید از ۵۰ درصد مواد گرانول پلی اتیلن و ۵۰ درصد کربن استفاده شده و به همین جهت از نظر قیمتی هم ارزان تر از سفره های با کیفیت می باشند. بهتر است این را هم بدانید در تولید سفره یکبار مصرف با کیفیت ۹۰ درصد مواد گرانول پلی اتیلن و ۱۰ درصد کربن استفاده شده است.

گرانول پلی اتیلن چه کاربردهای دیگر دارد؟

گرانول پلی اتیلن را می توان به غیر از ساخت و تولید سفره یکبار مصرف در موارد دیگر هم مورد مصرف قرار داد. از جمله موارد مصرف گرانول پلی اتیلن می توان به این موارد اشاره نمود:

 • بسته بندی کالاها
 • صنعت خودرو سازی
 • لوازم خانگی
 • برق و مخابرات
 • آب و فاضلات
 • موارد شیمیایی
 • پزشکی و دارویی

برای تامین مواد اولیه سفره یکبار مصرف چه باید کنیم؟

برای تامین نمودن مواد اولیه بهتر است به عرضه کنندگان مواد پتروشیمی مراجعه کرد.

بهتر است بدانید برای تولید سفره یکبار مصرف به گرانول پلی اتیلن احتیاج است، پس تولید کننده سفره یکبارمصرف بایستی نسبت به انتخاب گرید مناسب دقت کافی را داشته باشد.

البته توجه به ماشین آلاتی که باید در خط تولید سفره یکبار مصرف نصب و مورد استفاده قرار گیرند هم می تواند روی کیفیت تولید سفره یکبار مصرف همچون مواد اولیه سفره یکبار مصرف تاثیر بسزایی داشته باشند.

قیمت مواد اولیه

در تولید سفره یکبار مصرف از چند ماده که شامل: گرانول پلی اتیلن، رنگ و کربن می شود، استفاده می گردد.

هر کدام از موادی که نام برده شده دارای قیمت جداگانه بوده که می توان گران ترین قیمت را به گرانول پلی اتیلن و پس از آن رازانترین را برای کربن و رنگ نسبت داد.

به همین جهت است که هر چه مواد گرانولی در تولید سفره یکبار مصرف بیشتر باشد قیمت سفره یکبار مصرف هم بیشتر خواهد بود.

آیا مواد اولیه تمام سفره های یکبار مصرف یکسان است؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد سفره های یکبار مصرف در انواع مختلف: کاغذی، نایلونی، شیشه ای و مجلسی تولید می گردند و از نظر مواد اولیه و همچنین ماشین آلات خط تولید سفره یکبار مصرف هم با یکدیگر فرق دارند.

نکته

بهتر است این را هم بدانید که درصد به کار رفتن پلی اتیلن گرانول، رنگ و کربن نمایانگر کیفیت کار می باشد. پس هر چه گرانول پلی اتیلن بیشتر باشد، قیمت سفره تولید شده هم به مراتب افزایش پیدا می کند.

در آخر

تولید سفره یکبار مصرف با تقاضای مصرف کنندگان بیشتر از قبل شده تا حدودی که مصرف کنندگان چه برای مراسمات رسمی و چه مراسمات دوستانه و ساده، به عنوان کاور، رومیزی و … از سفره های یکبارمصرف استفاده می نمایند.

از مواد اولیه که در تولید سفره یکبار مصرف استفاده می گردد، می توان به پلی اتیلن گرانول که یک فرآورده نفتی است، کربن و رنگ اشاره نمود. به این صورت که ۹۰ درصد گرانول و ۱۰ درصد کربن در تولید سفره یکبار مصرف استفاده می گردد.

سفره های یکبار مصرف انواع مختلف داشته و به همین جهت از نظر مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

در صورت اطلاعات بیشتر شما می توانید با مشاوران ما در این بخش تماس حاصل کرده و اطلاعات کافی و جامعی را از مواد اولیه به دست بیاورید. همچنین جهت خرید دستگاه تولید سفره یکبار مصرف و دستگاه سفره رول کن می توانید با ما تماس بگیرید. امیدواریم توانسته باشیم شما را در این امر تا حد ممکن یاری نماییم.

5/5 - (4 امتیاز)