شغل تولیدی یکی از شغل‌هایی است که در آن فرد یا گروهی از افراد، محصول یا خدماتی را با استفاده از مواد اولیه، دستگاه‌ها، نیروی انسانی و سرمایه تولید می‌کنند. تولیدی می‌تواند در سطوح مختلف از جمله خانگی، کارگاهی، کارخانه‌ای و صنعتی انجام شود. تولیدی معمولاً به دلایل مختلف از جمله درآمدزایی، خلاقیت، استقلال و رضایت شخصی برای بسیاری از افراد جذاب است. در ایران، برخلاف تصور برخی، شغل‌های تولیدی فقط محدود به صنایع سنگین و نفت و گاز نیستند. بلکه شغل‌های تولیدی متنوع و مختلفی در حوزه‌های گوناگون وجود دارند که هر یک با توجه به علاقه، تخصص، سرمایه و بازار هدف قابل انتخاب هستند. در این مقاله، ده تا شغل تولیدی که در ایران رواج دارند را معرفی می‌کنیم.

1. تولید لوازم آرایش اولین شغل تولیدی

تولید لوازم آرایش یکی از ده تا شغل تولیدی است که با توجه به علاقه زنان و مردان به زیبایی و آرایش، بازار پرطرفدار و سودآوری دارد. تولید لوازم آرایش می‌تواند در سطح خانگی یا کارگاهی انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های پیچیده و گران قیمت نیست و با دستگاه‌های ساده و کم حجم مثل مخلوط کن، ترازو، قالب، بطری و بسته بندی محصولات آرایشی مثل کرم، رژ لب، ریمل، اسپری و غیره را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای بهداشتی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان غذا و دارو همکاری کرد.

ده تا شغل تولیدی

2. تولید سفره یکبار مصرف

تولید سفره یکبارمصرف یکی دیگر از شغل‌های تولیدی است که با توجه به نیاز بسیاری از خانواده‌ها، رستوران‌ها، مراسمات و موسسات به این محصول، بازار گسترده و مطمئنی دارد. شغل تولید سفره یکبارمصرف می‌تواند در سطح کارگاهی یا کارخانه‌ای انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های پیچیده و گران قیمت است که با آن‌ها محصولات سفره یکبارمصرف مثل سفره پلاستیکی، سفره کاغذی، سفره نایلونی و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. اما از طرفی درامد تولید سفره یکبار مصرف بسیار مناسب است. البته برای رعایت استانداردهای فنی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان صنعت، معدن و تجارت همکاری کرد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
سفره یکبار مصرف شیشه ای

3. تولید لباس

تولید لباس یکی دیگر از ده تا شغل تولیدی است که با توجه به نیاز همه افراد به پوشش مناسب و متناسب با فصل و مناسبت، بازار گسترده و پررونقی دارد. شغل تولید لباس می‌تواند در سطح خانگی، کارگاهی یا کارخانه‌ای انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های ساده و ارزان قیمت است که با آن‌ها محصولات لباس مثل پیراهن، شلوار، دامن، مانتو، روسری، جوراب و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای فنی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان صنعت، معدن و تجارت همکاری کرد.

 تولیدی

4. تولید دستمال کاغذی

تولید دستمال کاغذی یکی دیگر از شغل‌های تولیدی است که با توجه به نیاز روزانه بسیاری از افراد به این محصول، بازار پرطرفدار و سودآوری دارد. شغل تولید دستمال کاغذی می‌تواند در سطح کارگاهی یا کارخانه‌ای انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های پیچیده و گران قیمت است که با آن‌ها محصولات دستمال کاغذی مثل دستمال صورت، دستمال حمام، دستمال آشپزخانه و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای فنی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان صنعت، معدن و تجارت همکاری کرد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
مراحل خط تولید دستمال کاغذی

۵. تولید لوازم التحریر یکی دیگر از ده تا شغل تولیدی

تولید لوازم التحریر با توجه به نیاز دائمی دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و کارمندان به این محصولات، بازار پایدار و مطمئنی دارد. تولید لوازم التحریر می‌تواند در سطح کارگاهی یا کارخانه‌ای انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های متنوع و متوسط قیمت است که با آن‌ها محصولات لوازم التحریر مثل خودکار، مداد، پاک کن، خط کش، دفتر، جعبه و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای فنی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان صنعت، معدن و تجارت همکاری کرد.

شغل تولیدی

6. تولید مواد شوینده

تولید مواد شوینده یکی دیگر از ده تا شغل تولیدی است که با توجه به نیاز همه خانواده‌ها، مراکز و موسسات به این محصولات، بازار گسترده و پررونقی دارد. تولید مواد شوینده می‌تواند در سطح خانگی یا کارگاهی انجام شود. برای راه‌اندازی خط تولید مواد شوینده ، نیاز به دستگاه‌های ساده و کم حجم است که با آن‌ها محصولات مواد شوینده مثل صابون، شامپو، مایع ظرفشویی، جوهر لباسشویی و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای بهداشتی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان غذا و دارو همکاری کرد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
آشنایی با طرز کار خط تولید مواد شوینده

7. تولید لبنیات

تولید لبنیات یکی از شغل‌های تولیدی است که با توجه به نیاز روزانه مردم به محصولات لبنی، همواره بازار خوب و پررونقی دارد. تولید لبنیات می‌تواند در سطح خانگی، کارگاهی یا کارخانه‌ای انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های خاص و پر هزینه نیست و با دستگاه‌های ساده و کم حجم مثل پستور، همزن، فرم دادن و بسته بندی محصولات لبنی مثل شیر، دوغ، ماست، پنیر، کشک و غیره را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای بهداشتی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو همکاری کرد.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
راه اندازی تولید ابر و اسفنج

8. تولید ابر و اسفنج یکی دیگر از ده تا شغل تولیدی

تولید ابر و اسفنج با توجه به نیاز بسیاری از خانواده‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و موسسات به این محصولات، بازار پرطرفدار و سودآوری دارد. تولید ابر و اسفنج می‌تواند در سطح کارگاهی یا کارخانه‌ای انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های پیچیده و گران قیمت است که با آن‌ها محصولات ابر و اسفنج مثل بالش، تشک، مبل، صندلی و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای فنی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان صنعت، معدن و تجارت همکاری کرد.

تولیدی

9. تولید صنایع دستی

شغل تولید صنایع دستی یکی دیگر از شغل‌های تولیدی است که با توجه به نیاز بسیاری از افراد به این محصولات، بازار گسترده و پررونقی دارد. تولید صنایع دستی می‌تواند در سطح خانگی یا کارگاهی انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های خاص و گران قیمت نیست و با استفاده از مواد اولیه مختلف مثل چوب، سفال، فلز، پارچه، نخ و غیره محصولات صنایع دستی مثل قالی، گلدان، آویز، جعبه، لباس و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای فنی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان صنایع دستی همکاری کرد.

تولید صنایع دستی علاوه بر درآمدزایی، مزایای دیگری هم دارد. این شغل به خلاقیت و هنرپیشگی فرد چالش می‌کند و رضایت شخصی را به همراه دارد. همچنین این شغل به حفظ و احیای فرهنگ و هویت ملی کمک می‌کند و مورد تقدیر و تشویق گردشگران خارجی قرار می‌گیرد. برخی از صنایع دستی ایران مثل قالی بافت، منبت کاری، خاتم کاری، میناکاری و غیره در سطح جهان شهرت دارند و به عنوان آثار هنری با ارزش شناخته می‌شوند .

10. تولید شکلات یکی دیگر از ده تا شغل تولیدی

این شغل که در ایران رواج دارد، شغل تولید شکلات است.تولید شکلات یکی از شغل‌های تولیدی است که با توجه به علاقه بسیاری از افراد به این محصول، بازار پرطرفدار و سودآوری دارد.  تولید شکلات می‌تواند در سطح خانگی یا کارگاهی انجام شود. برای راه‌اندازی این شغل، نیاز به دستگاه‌های ساده و کم حجم است که با آن‌ها محصولات شکلات مثل شکلات تخته‌ای، شکلات قالبی، شکلات روشن، شکلات تیره و بسته بندی را تولید و عرضه کرد. البته برای رعایت استانداردهای بهداشتی و کسب مجوز قانونی، باید با سازمان غذا و دارو همکاری کرد.

خلاصه

این مقاله درباره ده تا شغل تولیدی که در ایران رواج دارند نوشته شده است. تولیدی یک شغل است که فرد یا گروهی محصول یا خدماتی را با استفاده از مواد اولیه، دستگاه‌ها، نیروی انسانی و سرمایه تولید می‌کنند. تولیدی می‌تواند در سطوح مختلف از جمله خانگی، کارگاهی، کارخانه‌ای و صنعتی انجام شود. تولیدی معمولاً به دلایل مختلف از جمله درآمدزایی، خلاقیت، استقلال و رضایت شخصی برای بسیاری از افراد جذاب است.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
ایده های پولساز خانگی | چگونه با سرمایه کم یک کسب و کار پرسود راه اندازی کنیم؟
4.8/5 - (6 امتیاز)