امروزه با اتکا بر روش های نوین و با در نظر گرفتن دانش های قدیم در رابطه با انواع مواد اولیه، تولید مواد شوینده گیاهی در قالب تولید صنعتی یکی از صنایع متفاوت در حوزه تولید مواد شوینده محسوب می شود.

در واقع هنگامی که صحبت از تولید شوینده های گیاهی در قالب یک صنعت می شود، منظور ما صرفا صنعتی بودن و اصولی بودن کسب و کار بر پایه یک سلسله مراتب مشخص است. چنین توضیحی عمدتا به این دلیل باید وجود داشته که ما در نوع شیمیایی- صنعتی نیز موادی شوینده را می توانیم تولید کنیم. در واقع در مورد دوم، منظور تولید بر پایه متریال شیمیایی است.

ما در این بخش قصد داریم با بررسی شوینده های گیاهی، توضیحی در باب خط تولید آنها به شما ارائه دهیم. این مبحث از آنجایی که تقریبا در حوزه صنعتی، نوپا محسوب می شود، می تواند تعاریف و توضیحات جالبی را در برداشته باشد.

تفاوت تولید مواد شوینده گیاهی با تولید شوینده صنعتی

به طور کلی اگر بخواهیم شوینده ها را تقسیم بندی کنیم، با یک دسته بندی کلی در قالب شوینده های صنعتی و شوینده های گیاهی طرف هستیم. شاید جالب باشید بدانید که شوینده های گیاهی را در واقع می توان همان شوینده های مصرفی یا عمومی معرفی کرد.

در مقابل شوینده های عمومی، شوینده های صنعتی وجود دارند که عمدتا بر پایه فرمول های شیمیایی و محصولی الکلی قابل تولید هستند. به طور مثال استون یک شوینده صنعتی محسوب می شود.

اما در رابطه با تولید مواد شوینده گیاهی که مبحث اصلی ما در این بخش است، ما با طیف وسیعی از انواع صابون، شامپو، مایع دستشویی و غیره طرف هستیم. شاید جالب باشد بدانید، از جمله گیاهانی که این شوینده ها را می توان بر اساسشان تولید کرد، می تواند سرکه سیب، جوش شیرین و آبلیمو را نیز شامل بشود.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
فروش اقساطی دستگاه تولید ابر و واسفنج | فروش ویژه دستگاه شویا صنعت

اما به طور کلی ما با مواردی از قبیل زیر به عنوان محصولات شوینده گیاهی طرف هستیم:

 • گیاهان صابونی مانند کتیرا و صدر به منظور تولید شامپو و نرم کننده
 • گل های معطر از جمله محصولی چون گلاب برای تولید شامپو
 • شامپو کتیرا برای تولید شامپو برای موهای چرب با خاصیت ضد شوره
 • ترکیب لیمو پرتقال برای تولید شامپو برای موهای چرب
 • شامپو بر پایه گیاه بابونه به منظور تقویت ریشه مو

و انواع مختلفی از گیاهان و میوه هایی که می توان از آنها بسته به خاصیتشان در قالب شامپو یا مایع دستشویی استفاده کرد. به طور مثال گیاهان بهاری بهترین گزینه برای مایع دستشویی محسوب می شوند.

اما سوالی که در باب این نوع از تولید مواد شوینده پیش می آید، خط تولیدی است که این محصولات را می توان در آن تولید کرد. در ادامه به توضیح در این باب خواهیم پرداخت.

خط تولید مناسب برای مواد شوینده گیاهی

در واقع اگر بخواهیم روند صنعتی شدن تولید انواع مواد شوینده چه در نوع شیمیایی یا غیر شیمیایی (گیاهی) را بررسی کنیم، به طور کلی تمامی این تولیدات از یک اصول لازم برای راه اندازی خط تولید پیروی می کنند.

به طور واضح آنچه که در باب راه اندازی خطوط تولید مواد شوینده وجود دارد، مبتنی بر اصول و ابزاری است که به طور عمده این ابزار، با تفاوتی جزئی در جنس و نوع دستگاه ها، می توانند قابل استفاده باشند. همانطور که پیش تر در مقاله های دیگر در باب راه اندازی خطوط تولید توضیح داده شد، خط تولید مواد شوینده به شرح زیر است:

 • دستگاه یونیزه آب
 • محزن ذخیره سازی
 • پمپ آّب
 • پمپ خلاء
 • میکسر
 • پمپ غلیظ کش
 • میز پخش کن
 • پر کن
 • درب گذار اتومات
 • کمپرسور
 • لیبل زن
قدمی دیگر تا کارآفرینی
ویژگی های میکسر پلی اتیلن شوینده

نکته قابل توجه در باب این خطوط تولید که هم می تواند برای مواد شیمیایی و هم می تواند برای مواد گیاهی مناسب است، تفاوت بین میکسرها و برخی جزییات در فرآیند تولید است. البته که تفاوت در فرمولاسیون کاملا مشهود است. اما تفاوت در ابزار می تواند شامل استیل یا پلی اتیلن بودن جنس میکسر باشد. به طور مثال برای مواد شیمیایی الکلی از میکسر پلی اتیلنی و برای تولید مواد شوینده گیاهی از میکسر استیل استفاده می شود.

نکته دیگری که درباره تفاوت این خطوط تولید وجود دارد، بهره گیری از تجهیزات پیشرفته تر است. این تجهیزات نیز بسته به نوع محصول نهایی می تواند دارای خصوصیاتی باشد که هر محصول توضیح خاص خود را خواهد داشت.

در نتیجه..

اگر تا به الان درصدد تولید مواد شوینده بودید اما تفکیک دقیقی نسبت به شوینده ها نداشتید، لازم است بدانید که تولید مواد شوینده گیاهی یکی از گونه های تولید در باب شوینده عمومی و مصرفی است. همانطور که اشاره شد این شوینده ها دارای متریال گیاهی هستند و لزوما بر پایه ترکیب چنین موادی تولید می شوند.

در واقع بر خلاف مواد شیمایی صنعتی که بر پایه فرمولاسیون و ترکیب مواد الکی تولید می شوند، در تولید ماده شوینده گیاهی، شما با عصاره گیری یا ترکیب انواع مختلفی از گیاهان در قالب برگ، ساقه و میوه آن ها طرف هستید.

پیشنهاد ما این است به منظور اطلاعات بیشتر در این زمینه که  قصدتان مبتنی بر راه اندازی خط تولید است، با متخصصین این حوزه از تولید مواد شوینده مشورت کنید. به همین منظور ما در شویا صنعت در کنار شما هستیم که کامل ترین اطلاعات چه در زمینه تولید و چه در زمینه ابزار لازم همچون انواع میکسر را در اختیارتان قرار دهیم. کافی است با ما تماس برقرار کنید.

قدمی دیگر تا کارآفرینی
روش های مناسب برای چاپ روی سفره یکبار مصرف
امتیاز دهید